طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک

قهوه ترک یکی از متداول ترین انواع قهوه در دنیا و به خصوص ایران می باشد شاید به دلیل سادگی در نحوه تهیه و یا استفاده از تفاله این قهوه جهت گرفتن فال که گذشته از صحت و سقم اطلاعات ارائه شده توسط فال گیرنده می تواند سرگرمی مناسبی جهت جمع های صمیمی باشد.

دو فاکتور اصلی در تهیه قهوه ترک اتنخاب نوع قهوه و قهوه جوش مناسب می باشد.

قهوه مناسب جهت تهیه قهوه ترک :

درجه پودر کردن و سرو قهوه ترک متفاوت با قهوه اسپرسو و فرانسه است. در این قهوه از دانه قهوه برشته و کاملا پودرشده استفاده می شود.برای تهیه قهوه ترک ابتدا باید یک قهوه خوب و با کیفیت ترک تهیه کنید، میتوانید خودتان در منزل آن را کاملا آسیاب کنید و یا از پودر قهوه آماده استفاده کنید.  اگر از برند های معروف قهوه ترکیه ای  که درجه رست و پودر آن کارشناسی شده تهیه کنید بسیار بهتر است. قهوه ترک در استانبول با استفاده از قهوه‌هایی که از یمن می‌آوردند، دم می‌شد. دانه‌های قهوه یمن که امروزه به عنوان قهوه آفریقای جنوبی شناخته می‌شود از نوع عربیکا هستند و دقیقا به همین علت است که دانه‌های عربیکا آفریقای جنوبی بهترین انتخاب برای تجربه طعم سنتی و اصیل قهوه ترک است.
البته معمولا برای تنظیم عطر و طعم، دانه‌های قهوه عربیکا و ربوستا را با هم ترکیب می‌کنند. ولی قهوه‌هایی برای دم کردن قهوه ترک مناسب‌تر هستند که درصد عربیکا بالاتری داشته باشند.

 

قهوه ترک

قهوه جوش :

قهوه جوش که در زبان ترکی  به آن ایبریک یا جذوه گفته می شود کفی پهن تر و در قسمت دهانه باریک می شود؛ معمولا از جنس مس است البته می توانید قهوه جوش با جنس های دیگر را نیز استفاده کنید. ولی ظروف مسی برای استفاده مناسب تر است و بیشتر توصیه می شود زیرا ظروف مسی حرارت را به طور مساوی به تمام سطح ظرف انتقال می دهد و باعث می شود قهوه بهتر دم کشیده و  در نتیجه شما قهوه بهتر و با کیفیت بالاتری داشته باشید.شکل خاص  قهوه جوش که در دهانه باریک تر می شود باعث شکل گرفتن فوم بهتری برای قهوه شما خواهد شد. این شیوهٔ سرو قهوه در خاورمیانه، شمال آفریقا، قفقاز و بالکان رایج می باشد.

قهوه جوش

طرز تهیه قهوه ترک :

پس از تهیه پودر قهوه و قهوه جوش مناسب نوبت به آماده سازی قهوه می رسد، در این مرحله به ازای هر نفر یک قاشق مربا خوری سر پر قهوه و یک فنجان آب سرد استفاده می شود، این مواد را در قهوه جوش ریخته بسته به سلیقه مقداری شکر به مخلوط اضافه کنید، اگر بخواهید قهوه با کیفیت بالا تهیه کنید بهتر است زیاد شکر اضافه نکرده  از یک قاشق کوچک برای هم زدن استفاده کنید و مواد را کاملا هم بزنید تا یک دست شود نکته بسیار مهم در درست کردن قهوه ترک، برای بدست آوردن یک قهوه خوشمزه و ایجاد کف بیشتر حتما قبل از اینکه قهوه را روی حرارت قرار دهید هم بزنید و زمانی که قهوه را روی حرارت قرار دادید از این کار خودداری نمایید زیرا هم زدن روی حرارت باعث می شود قهوه کف نکند. پس از اینکه قهوه و آب را خوب به هم زدید قهوه جوش را روی  حرارت قرار دهید و دقت کنید که حرارت شعله باید ملایم باشد، این نکته باعث می شود قهوه زمان کافی برای دم کشیدن و آماده شدن داشته باشد زمانی که قهوه شروع به گرم شدن میکند حباب های کوچک روی آن شکل می گیرد و کف فوم مانندی، روی قهوه را می پوشاند از قاشق استفاده کرده و کف روی قهوه را داخل فنجان بریزید و قهوه را دوباره روی حرارت قرار دهید .وقتی قهوه به جوش نزدیک می شود قبل از اینکه شروع به قل زدن کند مجدد روی آن کفی ایجاد می شود، آن کف را هم با قاشق از روی قهوه برداشته و دوباره قهوه ی بدون کف را روی حرارت قرار دهید. به طور خلاصه با برداشتن هر بار کف از روی قهوه کف بیشتری به دست می آورید که همان فوم قهوه است .قهوه جوش را برای ۱۵تا ۲۰ ثانیه روی حرارت قرار دهید سپس بقیه قهوه را به فنجان ها اضافه کنید قهوه اصلا نباید قل بزند قل زدن باعث تغییر مزه قهوه می شود. قهوه برای آماده شدن نیاز به ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان دارد، این زمان را مراقب قهوه باشید و آن را به حال خود رها نکیند اگر قهوه قل قل کند تلخ تر شده و مزه خوبی ندارد دقت کنید قهوه راکم کم در فنجان بریزید تا کف قهوه روی سطح نوشیدنی باقی بماند برای نوشیدن قهوه چند دقیقه صبر کنید تا پودر قهوه ته نشین شود سپس آن را بنوشید.

 

 

نکات مهم دم کردن و سرو قهوه ترک

  • بهتر است برای شیرین کردن قهوه به جای شکر از قند استفاده کنیم چراکه طعم مطلوب‌تری به قهوه می‌دهد.
  • بهتر است برای هم زدن از قاشق چوبی استفاده کنیم.
  • بهتر است از آب سرد یا حتی کمی یخ استفاده کنیم. چراکه هر چه زمان دم کشیدن قهوه طولانی‌تر باشد غلظت آن افزایش می‌یاید.
  • بهتر است کنار قهوه ترک یک فنجان آب سرو کنیم. چراکه قهوه ترک، قهوه سنگینی است و بعد از نوشیدن آن دهان کمی گس می‌شود و نوشیدن آب به متعادل شدن طعم دهان کمک می‌کند.
  • بهتر است برای سرو قهوه ترک از فنجان استاندارد با حجم۸۰ الی  ۱۰۰ سی‌سی استفاده کنیم.

قهوه ترک با شیر

قهوه ترک را با شیر هم می‌توان دم کرد یعنی به جای آب سرد از شیر سرد استفاده کرده و مانند روش فوق الذکر قهوه را آماده مصرف نماییم. به قهوه ترک با شیر، قهوه یونانی هم گفته می شود.

 

 

One thought on “طرز تهیه قهوه ترک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *